Jak si pÅ™edstavit vavÅ™Ãny ze známé vÄ›ty, kterou se Äastujeme vždy, když jsme v nÄ›Äem dobÅ™Ã, zÃskali jsme prvnà mÃsto v nÄ›jaké soutěži, na závodech, odnášÃme si medaili, diplom nebo soÅ¡ku jako ocenÄ›nÃ? „Neusni na vavÅ™Ãnech!“ Jinak Å™eÄeno – buÄte dál pilnÃ, pracovitÃ, bystÅ™Ã, ostražitÃ, skromnÃ, abyste si nadále vedli výbornÄ›. Udrželi si dobré výsledky ve Å¡kole, sportu, v hudbÄ›, zpÄ›vu, výtvarné Äinnosti, ale i v mnohých dalÅ¡Ãch Äinnostech. JednoduÅ¡e jde o to nepolevovat v dalšàpÅ™ÃpravÄ› a nezlenivÄ›t, nestát se namyÅ¡leným, pyÅ¡ným, že jsem jen já nejlepÅ¡Ã a jedniÄka, kdo je vÃc, ale stále na sobÄ› pracovat, s chutà pokraÄovat, zdokonalovat se.
VavÅ™Ãny si tedy můžeme pÅ™edstavit napÅ™Ãklad jako omamné kvÄ›tiny – zvonky, které nás, lehce se pohupujÃc ve vÄ›tru, sladce uspÃ. Nebo jako nÄ›jaké zvláštnà hudebnà nástroje s lÃbivými zvuky a melodiÃ, jež ukolébajà naÅ¡e smysly k hlubokému spánku. Nebo jako nÄ›co zlatavého, co nás svým leskem úplnÄ› oslepÃ, zpomalà nebo zastavÃ. PodÃváme-li se na webové stránky www.odpovedi.cz, doÄteme se, že původ má úslovà „neusnout na vavÅ™Ãnech“ ve starovÄ›kých olympijských hrách. VÃtÄ›z zde Å¡el v průvodu a na hlavÄ› mÄ›l vÄ›nec upletený z listů olivy nebo z vavÅ™Ãnu. (VÄ›tve vavÅ™Ãnu a olivovnÃku si jsou celkem podobné.
MÃsto plodů olivovnÃku – oliv, má vavÅ™Ãn bobule modroÄerné barvy o velikosti lÃskových oÅ™echů.) V dneÅ¡nà dobÄ› se napÅ™Ãklad umÄ›lcům symbolicky pÅ™edávajà vÄ›nce z „bobkového“ listÃ. Ve Wikipedii se dozvÃdáme, že OlivovnÃk evropský (Olea europaea) je strom stálezelený, stejnÄ› také i VavÅ™Ãn vzneÅ¡ený (Laurus nobilis) neboli bobkový list je také stálezelený strom (nebo keÅ™). Jako by i vÃtÄ›z mÄ›l být takový – snažit se být stále vÃtÄ›zem. NavÃc jsou plody a listy onÄ›ch stromů zdravé a léÄivé. Listy vavÅ™Ãnu napÅ™Ãklad zmÃrňujà kÅ™eÄe, jsou antimykotické (na ekzémy) a antibakteriálnÃ. Abychom na vavÅ™Ãnech neusnuli, je tÅ™eba být zdravý a plný sÃly. Svými úÄinky nám tedy k tomu pomáhajÃ.